Teoria Względności Ireny Smoleń

8 marca w Centrum Kultury „Zamek” odbyła się wystawa malarstwa Ireny Smoleń. Artystka ma na swoim koncie wiele sukcesów, swoje obrazy prezentowała zarówno na wystawach zbiorowych, jak i indywidualnych. Irena Smoleń jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. 

„W swoich obrazach Irenka zatrzymuje przemijający czas – duchy przedmiotów, które znajduje w rozwalających domostwach skazanych ma zagładę przez żywioły ognia, wody, powietrza i ziemi.
Ze zgliszcz wydobywa pordzewiałe gary, michy, wiadra, żelazka, piece, zawiasy, skoble, pruchniejące okienka, drzwi, meble itp. Znajdując kolejny element jest natchniona wizją malarskiego zjawiska.
Tworzy obrazy niecodzienne z pogranicza surrealizamu na bazie solidnego fundamentu – warsztatu – palety akrylowej, pasteli i rysunku.
Między innymi jest wizjonerką krajobrazów katastroficznych z cyklu „ZŁOMIASTO”.
Z drewnianych chat z przerdzewiałymi elementami tworzy oryginalny – abstrakcyjny cykl oparty na syntezie – form głębokich w kolorze i kontrastach walorowych. Irene Smoleń cechuje precyzyjnie określona forma detalu i wyczucia materii przedmiotu. Są to cechy twórczości unikalnej, któe podziwiam oczekując na Jej kolejny obraz życia”

Stanisław MazuśPortret-5-267x400