Koncert „Przenikania”

Przenikania- na pograniczu snu i jawy- dwa światy, trzy głosy, wielość emocji. Od rozproszonych jak światło westchnień, po kontrastowe burzliwe emocje. Z rozpaczy w euforię. Ludzkie uczucia w muzyce.

 

Muzyczne spotkanie „Przenikania” to jedno  z cyklu wydarzeń projektu  Pomiędzy/ In between. Jest to zaproszenie do odbioru wieloma zmysłami. Muzyka  kameralna jest blisko odbiorcy, zdaje się przemawiać wprost do jego ucha. Z tej perspektywy przeżycie staje się osobistym. Czysta  i doskonała forma szkła chwyta, odbija i rozprasza światło. Jest soczewką emocji. Ze względu na swą kruchość zdaje się idealną metaforą duszy.

 

Projekt Pomiędzy/ In between tworzą Celloice (Hanna Błachuta- sopran oraz Kinga Chudzikowska- wiolonczela) i Katarzyna Gemborys (projektantka szklanej biżuterii). Do udziału w koncercie w Centrum Kultury „Zamek” w Kożuchowie zaproszona została pianistka Katarzyna Neugebauer.

 

„Przenikania”  to spotkanie łagodne i kojące. Ma ono magiczny, osadzony w rzeczywistości snu charakter. Inspiracją była muzyka okresu romantyzmu, z długimi frazami Rachmaninova, głęboką emocjonalnością Czajkowskiego oraz pięknem bel canta.  Romantyczna konwencja odrealnienia, przebywania w półśnie realizuje się w utworach o wyjątkowo zmiennym charakterze.

 

 

Komplet szklanej biżuterii, choć noszony przez trzy osoby, tworzy całość. Kolekcja składa się z trzech części. Pierwszy- otulający szyję i dekolt sopranistki, uzupełniony czepcem ma swoje siostrzane odbicie w drugim elemencie- wieńczącym barki akompaniatorki. Trzeci to naramienniki noszone przez wiolonczelistkę. Formy te oddają relacje między modą XIX wieku i muzyką tego okresu. Kolejne elementy są wariacjami pierwszego.  Powstały one z przeźroczystego szkła  o wysokim stopniu załamania światła, co pozwoliło na zbudowanie płynnych linii.

 

 

Data

wrz 10 2023
Expired!

Czas

19:00
Kategoria
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status