Koncert – „Przenikania”

10.09.2023 r.

Hanna Błachuta – sopran

Kinga Chudzikowska – wiolonczela

Katarzyna Neugebauer – pianistka

Katarzyna Gemborys – projektantka szklanej biżuterii

Narodowe Czytanie

09.09.2023 r. – „Nad Niemnem”, Eliza Orzeszkowa

„Francuski romantyzm piórem kompozytorów i kompozytorek”

Koncert w ramach 11. Lubuskiego Festiwalu Muzycznego

24.09.2023, godz. 17:00 Zamek Książąt Piastowskich
Sala koncertowa Centrum Kultury ,,Zamek” w Kożuchowie

OLIVIER LUSINCHI – flet (Francja)
ANNA MIKULSKA – wiolonczela
PHILIPPE ARGENTY – fortepian (Francja)

PROGRAM KONCERTU:

Gabriel Fauré, Edward Laló, Nadia Boulanger, Camille Saint-Saëns, Mel Bonis, Luiza Farrenc.

Muzyka francuska często kojarzy nam się z lekkimi koronkami rokoko lub słodkimi pastelami impresjonistów. Typowa „elegancja-Francja” to dla nas synonim zrównoważenia oraz niecierpiącego przesady taktu. Natomiast zapominamy, że także we Francji huragan romantyzmu był obecny i dał swe owoce w muzyce. Prawdziwy romantyk przeżywał mocno emocje, cierpiał przez swe artystyczne odosobnienie oraz szukał ukojenia w podróży i w naturze. Był pierwszym artystą dla którego ważne były jego własne emocje i którego twórczość czerpała prosto z wrażliwego ego. Dlatego też kompozytorzy zaczynają pisać utwory na wiolonczelę – instrument którego zakres zbliżony jest do ludzkiego głosu a swymi głębokimi tonami idealnie oddaje mroczne zakamarki duszy. Romantyzm we Francji to również czas w którym kobiety zaczynają prężnie komponować i w trakcie tego koncertu będą Państwo mogli podziwiać utwory Camilla Saint-Saënsa, Edwarda Laló lecz również Mel Bonis oraz Louise Farrenc.

Krakowianka przy wiolonczeli i Katalończyk z granicy Francusko-Hiszpańskiej przy fortepianie, Anna Mikulska i Philippe Argenty, są jednym z nielicznych pełnoetatowych duetów wiolonczela/fortepian i od dziewięciu lat grają na całym świecie koncerty których bazą są ich własne korzenie.W tym roku stawiają na Francję, ale nie taką jaką zwykle słuchamy na koncertach, lecz tą zapomnianą, pełną uniesień i tragizmu epoki romantycznej.
Duo Fortecello « przedstawia » swe koncerty ponieważ nie tylko gra muzykę klasyczną opartą na kulturze narodowej, ale także opowiada w trakcie koncertów anegdoty na temat każdego utworu, kompozytora, czy narodowości. Koncert « klasyczny » wychodzi ze swych sztywnych barier na spotkanie publiczności – każdy słuchacz, nie tylko ten który ma w zwyczaju słuchanie klasyki, odkrywa na nowo pokrytą kurzem muzykę, która była pisana ku przyjemności i wzruszeniu. Muzyk we fraku okazuje się być mniej surowy niż można by go o to posądzać a brodaci kompozytorzy stają się bliscy jak sąsiedzi…Absolwenci jednych z najbardziej prestiżowych akademii muzycznych w Europie : Akademii Muzycznej w Krakowie, École Normale w Paryżu oraz Konserwatorium Liceu w Barcelonie, Anna i Filip, prezentują wizję wymiany kulturowej zarazem kosmopolityczną jak i zapierającą dech w piersiach.

Koncert w Kożuchowie będzie wzbogacony obecnością wieloletniego przyjaciela duetu – flecisty Olivier Lusinchi, który w prostej linii kontynuuje działalność najsławniejszych flecistów francuskich. Wieloletni dyrektor konserwatorium w Châtellerault oraz dyrektor festiwalu Muzyczna Jesień w tymże mieście, specjalizuje się w muzyce francuskiej i tę wiedzę od sześciu lat dzieli z Duo Fortecello, stając się ich mentorem.

Duo Fortecello zjednało sobie, w swej dziewięcioletniej karierze, serca publiczności Francji, Niemiec, Tunezji, Hiszpanii, Włoszech, Polski, Norwegii, Czech, Węgier, USA oraz Chin. Dają rocznie blisko sto koncertów na całym świecie. Byli gośćmi na takich festiwalach jak «À portée de rue» w Castres, «Nancyphonies» w Nancy, « Alba Music Festival » we Włoszech, « Festival de Sant Pere de Rodes » w Hiszpanii, «Cello Herbst im Hellweg » w Niemczech, « Dolnośląski Festiwal Muzyczny » oraz «Krakowska Jesień Muzyczna» w Polsce i « Saison Musicale de la Quintaine » w Poitiers. W 2019 roku zagrali w Madrycie jako duet solistów Fantazję na wiolonczelę, fortepian i orkiestręnsymfoniczną Theodora Dubois wraz z Atlantida Orchestra pod batutą Manuela Tevara. Od wielu lat są stypendystami województwa Vienne oraz artystami SPEDIDAM.

Pierwsza płyta Duo Fortecello została nagrana w 2015 roku, w czerwcu 2018 roku wytwórnia płytowa KNS Classical wydała ich drugi album pod tytułem „Soul of Nations”, a w 2022 roku prestiżowa Cascavelle VDE-Gallo wydała trzecią płytę o tytule „Chopin : Ange ou Démon?”.

ANNA MIKULSKA – wiolonczela

Rozpoczyna naukę gry na wiolonczeli w wieku 6 lat w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im.M.Karłowicza w Krakowie w klasie Mgr Zenona Łacnego. W 2005 roku zostaje przyjęta na Akademię Muzyczną w Krakowie do klasy Profesora Zdzisława Łapińskiego. W 2007 roku studiuje równolegle w presiżowej École Normale de Musique w Paryżu w klasie Profesora Paula Julien gdzie następnie otrzymuje Diplôme d’Enseignement Superieur. W 2010 roku kończy z wyróżnieniem swe studia z tytułem Magistra Sztuki w dziedzinie « wiolonczela ».

Wzbogaca swój rozwój artystyczny na master classach takich wiolonczelistów jak Anner Bylsma, Bernard Greenhouse, Frans Helmerson, Tomasz Strahl, czy Tchaba Onczay.

W 2005 roku gra jako solistka z Orkiestrą Symofniczną Akademii Muzycznej w Krakowie oraz z Młodą Filharmonią Krakowską. Czynnie uczestniczy też w muzyce kameralnej – jest członkiem kwartetu smyczkowego Cracow Royal Quartet (płyta w 2007 roku) a w 2009 roku zakłada Quatuor Volubilis z którym gra do 2014 roku.

W 2010 roku Anna Mikulska zostaje zaproszona do orkiestry słynnego skrzypka Nigela Kennedyego, « Orchestra of Life » z którą odbywa tournée po Niemczech, Anglii i Francji z blisko 50 koncertami w największych salach Europy takich jak Filharmonia w Berlinie czy Royal Albert Hall.

Od 2012 roku jest członkiem wielu zespołów muzyki kamerlanej jak i tanga argentyńskiego – Duo Fortecello, NonStop Tango Trio oraz Duo Fortecello and Guests, z którymi czynnie koncertuje we Francji, Włoszech, Niemczech, Polsce, Hiszpanii oraz USA i Chinach. Pierwsza płyta jej duetu z pianistą Philippem Argenty „Tour du Monde en violoncelle et piano Op.1” została wydana w 2015 roku, druga „Soul of Nations” w 2018 roku a trzecia „Chopin : Ange ou Démon?” w 2022.

Część swojej pracy Anna Mikulska poświęca organizacji festiwali – « Festival Itinérant et Permanent les Clés du Classique », « Saint Savin Piano & Master Classes Festival », « Concerts aux Châteaux » oraz « Musique et Patrimoine en Vienne et Gartempe ». Jest również dyrektorem artystycznym stowarzyszenia muzycznego Les Clés du Classique od 2015 roku. W 2017 roku jest członkiem biura festiwalowego Festiwalu Pablo Casalsa w Prades.

Jako Duo Fortecello, wraz z pianistą Philippe Argenty, muzycy nie tylko grają koncerty oraz pracują nad dostępnością muzyki klasycznej dla każdego (w oddalonych od miast wsiach, w szkołach, w szpitalach, w domach spokojnej starości oraz domach opieki specjalistycznej) lecz również angażują się w coaching młodych muzyków, pomagając im w rozwoju kariery oraz osobowości artystycznej.

PHILIPPE ARGENTY – fortepian

Po swych pianistycznych początkach w szkole muzycznej Communauté de Communes Pyrénées Cerdagne w klasie Christine Bonet Chapuis, Philippe Argenty kontynuuje swą edukację w konserwatorium regionalnym w Perpignan pod okiem Marie Christine Guichot. W 2003 wyjeżdża do Paryża aby całkowicie poświęcić się fortepianowi. W 2005 roku, po dwuletnim kursie przyspieszonym zostaje przyjęty do Wyższe Konserwatorium Muzyczne Liceu w Barcelonie gdzie studiuje przez 6 lat w klasie Profesora Stanislava Pochekina. Dyplom magistra „Piano Performance” oraz najwyższa ocena za wykonanie drugiego Koncertu Fortepianowego Franza Liszta na fortepian i orkiestrę wieńczy te studia w 2011 roku.

Philippe czestniczy w wielu master classach u wielkich profesorów takich jak Jacques Rouvier, Oxana Yablonskaya, Jean Bernard Pommier, Felix Gottlieb, Joaquin Soriano…W 2005 roku wygrywa drugie miejsce w Grand Concours International de Piano de Paris w sali Cortot.

Od 2004 roku Philippe Argenty koncertuje we Francji, Włoszech, Norwegii, Czechach, Hiszpanii, Andorze i na Węgrzech jako solista i kameralista. Inauguruje między innymi 36. Festiwal w Hix w 2005 roku. W 2011 roku bierze udział w tournée orkiestry „ConjuntXXI” grając jako solista drugi Koncert Fortepianowy Franciszka Liszta. W wachlarzu jego zespołów kamerlanych znajdują się między innymi Duo Fortecello, NonStop Tango Trio, kwintet z kwartetem smyczkowym, sekstet z kwintetem dętym Sauk oraz Duo Fortecello and Guests.

Obecnie poświęca znaczną część swojej pracy organizacji festiwali – « Festival Itinérant les Clés du Classique », Saison « Musiques en Clain », « Saint Savin Piano & Master Classes Festival », « Concerts aux Châteaux » oraz « Musique et Patrimoine en Vienne et Gartempe ». Jest również dyrektorem artystycznym stowarzyszenia muzycznego Les Clés du Classique od 2008 roku.

W 2015 roku został zaproszony do jury konkursu Art Duo Festival w Pradze a z wiolonczelistką Anną Mikulską na trasę koncertową między Norwegią, Czechami a Węgrami.
Od 2012 roku jest członkiem wielu zespołów muzyki kamerlanej jak i tanga argentyńskiego – Duo Fortecello, NonStop Tango Trio oraz Duo Fortecello and Guests, z którymi czynnie koncertuje między innymi we Francji, Włoszech, Niemczech, Polsce, Hiszpanii oraz USA i Chinach. Pierwsza płyta jego duetu z wiolonczelistką Anną Mikulską „Tour du Monde en violoncelle et piano Op.1” została wydana w 2015 roku, druga „Soul of Nations” w 2018 roku a trzecia „Chopin : Ange ou Démon?” w 2022.

Jako Duo Fortecello, wraz z wiolonczelistką Anną Mikulską, muzycy nie tylko grają koncerty oraz pracują nad dostępnością muzyki klasycznej dla każdego (w oddalonych od miast wsiach, w szkołach, w szpitalach, w domach spokojnej starości oraz domach opieki specjalistycznej) lecz również angażują się w coaching młodych muzyków, pomagając im w rozwoju kariery oraz osobowości artystycznej.

BILETY: 30 PLN
do nabycia w Centrum Kultury ,,Zamek” w Kożuchowie. Rezerwacje telefoniczne: 68 355 35 36 

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status