Recital „Świat w Obłokach”

Zapraszamy na nastrojowy recital pt. „Świat w Obłokach”. 15 października o godz. 17.00 w sali koncertowej piastowskiego zamku w Kożuchowie wystąpią: aktorka Teatru Śląskiego w Katowicach – Barbara Lubos oraz pianista Adam Snopek. Koncert składa się z kilkunastu piosenek polskich autorów: Agnieszki Osieckiej, Ewy Demarczyk, Marka Grechuty i Jacka Kaczmarskiego i stanowi opowieść o odwiecznym pragnieniu miłości, walce z samotnością i przeciwstawieniu się okrucieństwu świata.

Bilety na to wydarzenie (30 zł) można nabyć w sekretariacie Centrum Kultury „Zamek”.

Barbara Lubos absolwentka PWST we Wrocławiu, laureatka Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Laureatka Złotej Maski, wielokrotnie nagradzana, ma na koncie wiele ról teatralnych ale także filmowych. Zagrała jedną z głównych ról w serialu fabularnego „Głęboka Woda”, zagrała tez główną, tytułową rolę w filmie „Ewa” Adama Sikory i Ingmara Villqista, za którą otrzymała nagrodę im. Elżbiety Czyżewskiej w Nowym Jorku.

Adam Snopek absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Korepetytor i aranżer muzyczny śląskich teatrów. W spektaklu „Skazany na Bluesa” w reż. Arkadiusza Jakubika wciela się w postać Bergera. Twórca i wykonawca projektu Adam Snopek stand-up Przy Fortepianie.

IV Festiwal Kultury Kresowej

17 września, po raz kolejny w Kożuchowie rozbrzmiały kresowe nuty. Podczas IV Festiwalu Kultury Kresowej zaprezentowały się zespoły: „Tulowianki”, „Barwy Jesieni”, „Aksamitki”, „Fantazja”, „Winne Grona”, Grażyna Ganczar, „Źródełko”, „Dojrzałe Kłosy”, „Mokka”, „Wesoła Ferajna”. Głównym organizatorem wydarzenia było Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Kożuchowie. Festiwal odbywał się pod patronatem honorowym marszałek Elżbiety Anny Polak, Burmistrza Kożuchowa Pawła Jagaska oraz Prezesa Zarządu Głównego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich we Wrocławiu –  Adama Kiwackiego.  Gościem imprezy był bytomski kabaret „Tyligentne Batiary”.
Zwycięzcą festiwalowego konkursu został zespół „Dojrzałe Kłosy”, drugie miejsce zajęły „Barwy Jesieni”, a trzecie wyśpiewały i wytańczyły najmłodsze uczestniczki –  zespoł „Fantazja”. Grand Prix – nagrodę ufundowaną przez Organizatora – Zygmunta Muszyńskiego – zdobył zespół „Winne Grona”.

Gratulujemy laureatom! Wszystkim zespołom dziękujemy za przybycie i kultywowanie kultury kresowej.

Narodowe Czytanie – 4 września 2022 r.

Chociaż to była już jedenasta ogólnopolska edycja, to Centrum Kultury „Zamek” zorganizowało akcję Narodowe Czytanie po raz pierwszy. „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza czytali zaproszeni goście: aktorzy – Anna Podolak i Aleksander Podolak oraz dziennikarz radiowy Grzegorz Bugaj.

Wysłuchaliśmy ballad: „Romantyczność”, „Pani Twardowska” i „To lubię”. Oprawą muzyczną wydarzenie uświetniło trio stroikowe Reed Connection wykonując kompozycje Henri Tomasiego i Aleksandra Tansmana.

Było uroczyście i wzniośle! Do zobaczenia za rok!

Święto Województwa Lubuskiego – 02.09.2022

Ostatnia odsłona Święta Województwa Lubuskiego, które odbyło się w Kożuchowie, już za nami. Serdeczne podziękowania dla lokalnych wytwórców: Sadu Solniki – „Słoneczny Sad”, Winnicy Wzgórza Cisowskie Beata i Remigiusz Rzeszutko, miodów – Robert Strep i Browaru Odrzańskiego oraz Kół Gospodyń Wiejskich: Książanki z Książa Śląskiego, Na obcasach ze Studzieńca, z Mirocina Górnego oraz z Sokołowa, za uatrakcyjnienie piątkowego wydarzenia, oraz lokalnych zespołów za oprawę muzyczną. Wspaniały występ gwiazd: Baranovskiego oraz Komodo, przy których publiczność bawiła się świetnie.

NARODOWE CZYTANIE 2022

Rok 2022 został ogłoszony Rokiem Romantyzmu Polskiego z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru „Ballady i romanse” jako głównej części pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza, z tej okazji zapraszamy 04.09.2022 r. o godz.18.00 do Sali koncertowej kożuchowskiego zamku na 11. odsłonę akcji „Narodowe czytanie”.

Fragmenty dzieła naszego wieszcza recytować będą:

Aleksander Podolak – polski aktor, w latach 1974-1976 Studiował w krakowskiej PWST. W 1980 ukończył Studio Teatralne przy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Współpracował z teatrami: w Rzeszowie, Koszalinie, Szczecinie , Poznaniu , Gorzowie Wielkopolskim. Zagrał w serialach Dom, Fala zbrodni, Egzamin z życia, Warto kochać,  Pierwsza miłość oraz      w filmach: Bezmiar sprawiedliwości, Skorumpowani. Od 1990 roku przebywa na stałe w Stanach Zjednoczonych gdzie współpracuje również jako aktor m.in. z Teatrem Polskim w Nowym Jorku. Wystąpił w USA w kilku niezależnych produkcjach filmowych.

Anna Podolak – aktorka, córka Aleksandra Podolaka, znana m.in. z ról w filmach Królewicz olch, My name is Asia, Wygrany i w serialach Na sygnale, Na wspólnej.

Grzegorz Bugaj – prezenter, dziennikarz muzyczny Radia Zachód, kierownik Redakcji Kultury i Rozrywki, lektor.

Wydarzenie uatrakcyjni muzycznie Trio stroikowe „Reed Connection” –  Trzon zespołu stanowią muzycy: Michał Mogiła – obój, Jarosław Podsiadlik – klarnet, Rafał Dołęga – fagot. Zespół występował na wielu koncertach i festiwalach           w Polsce i Europie m.in.: „Dni Muzyki nad Odrą” w Neuzelle, Space Art Festival w Warszawie, Lubuski Festiwal Muzyczny, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Szczecinie. Na początku 2017 r. zespół dwukrotnie wystąpił z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Zielonogórskiej pod dyrekcją Czesława Grabowskiego      na koncertach w Danii.

Zapowiada się pełna refleksyjnych i inspirujących doznań uczta literacka i muzyczna.

Święto Województwa Lubuskiego w Kożuchowie

Święto Województwa Lubuskiego – jego piąta i ostatnia odsłona odbędzie się w Kożuchowie, 2 września 2022 r., w Parku Miejskim im. Stanisława Poniatowskiego. Na wydarzenie zapraszają:
Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak,
Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego Wacław Maciuszonek,
Burmistrz Kożuchowa Paweł Jagasek.
Startujemy o godz. 16.00. W programie występy gwiazd: Feel, Baranovski,
oraz lokalnych zespołów: Plan B, Gedia Blues Band, Sól, atrakcje dla dzieci.
To święto jest okazją do zaprezentowania lokalnych specjałów. Naturalnie tłoczone soki owocowe „Słoneczny Sad” – Sad Solniki, wina – Winnica Wzgórza Cisowskie Beata i Remigiusz Rzeszutko, miody – Robert Strep, Browar Odrzański oraz przysmaki kuchni tradycyjnej przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich: „Książanki” z Książa Śląskiego, „Na obcasach” ze Studzieńca, z Mirocina Górnego oraz z Sokołowa. Serwowane będą: pierogi, skrzydełka, gołąbki, bigos, grochówka, frytki, hot-dogi, zapiekanki, bułka ze swojską kiełbasą, pajda ze smalcem. Będzie też ciasto, pączusie, wata cukrowa, lody, sorbety i popcorn. Mniam!
Nie może Was zabraknąć! Zabierzcie ze sobą rodzinkę, przyjaciół i sąsiadów.
Weźcie też koce lub krzesełka. Zapowiada się przednia zabawa!!!

Konkurs na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy Gminy Kożuchów” rozstrzygnięty!

Śpieszymy poinformować, że 26.08.2022 r. rozstrzygnęliśmy konkurs na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy Gminy Kożuchów”.
Do konkursu zgłoszono trzy wieńce z sołectw: Książ Śląski, Studzieniec i Stypułów. Wieńce oceniane były w jednej kategorii – wieniec tradycyjny. Komisja miała trudny wybór, ponieważ wykonanie, kreatywność i walory artystyczne były na porównywalnym, bardzo wysokim poziomie. Po burzliwych obradach Komisja Konkursowa wyłoniła zwycięski wieniec wykonany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Na obcasach” ze Studzieńca. Mimo niewielkich rozmiarów, w porównaniu z pozostałymi dwoma, ten wieniec zawierał w sobie ogromną różnorodność kolorowych elementów dekoracyjnych tj. misterne kwiaty z roślin i ziaren, herb Kożuchowa wyklejony z ryżu, wnętrze wypełnione plonami oraz oryginalną podstawę w formie kosza, które wprowadziły w tradycyjny charakter wieńca powiew świeżości i oryginalności. Pozostałe wieńce zajęły ex æquo drugie miejsce. Były to duże wieńce, na bazie korony, do których użyto bardzo wiele rodzajów zboża, ziół i innych roślin zebranych z lokalnych pól i łąk. Wszystkie wieńce zasługują na podziw, włożono w ich wykonanie bardzo dużo pracy, cierpliwości i zaangażowania. Cieszymy się, że tradycja wykonywania wieńca dożynkowego jest na terenie naszej gminy kultywowana. Dziękujemy sołectwom za przygotowanie wieńców i gratulujemy zwycięstwa w konkursie.
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status