NARODOWE CZYTANIE 2022

Rok 2022 został ogłoszony Rokiem Romantyzmu Polskiego z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru „Ballady i romanse” jako głównej części pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza, z tej okazji zapraszamy 04.09.2022 r. o godz.18.00 do Sali koncertowej kożuchowskiego zamku na 11. odsłonę akcji „Narodowe czytanie”.

Fragmenty dzieła naszego wieszcza recytować będą:

Aleksander Podolak – polski aktor, w latach 1974-1976 Studiował w krakowskiej PWST. W 1980 ukończył Studio Teatralne przy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Współpracował z teatrami: w Rzeszowie, Koszalinie, Szczecinie , Poznaniu , Gorzowie Wielkopolskim. Zagrał w serialach Dom, Fala zbrodni, Egzamin z życia, Warto kochać,  Pierwsza miłość oraz      w filmach: Bezmiar sprawiedliwości, Skorumpowani. Od 1990 roku przebywa na stałe w Stanach Zjednoczonych gdzie współpracuje również jako aktor m.in. z Teatrem Polskim w Nowym Jorku. Wystąpił w USA w kilku niezależnych produkcjach filmowych.

Anna Podolak – aktorka, córka Aleksandra Podolaka, znana m.in. z ról w filmach Królewicz olch, My name is Asia, Wygrany i w serialach Na sygnale, Na wspólnej.

Grzegorz Bugaj – prezenter, dziennikarz muzyczny Radia Zachód, kierownik Redakcji Kultury i Rozrywki, lektor.

Wydarzenie uatrakcyjni muzycznie Trio stroikowe „Reed Connection” –  Trzon zespołu stanowią muzycy: Michał Mogiła – obój, Jarosław Podsiadlik – klarnet, Rafał Dołęga – fagot. Zespół występował na wielu koncertach i festiwalach           w Polsce i Europie m.in.: „Dni Muzyki nad Odrą” w Neuzelle, Space Art Festival w Warszawie, Lubuski Festiwal Muzyczny, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Szczecinie. Na początku 2017 r. zespół dwukrotnie wystąpił z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Zielonogórskiej pod dyrekcją Czesława Grabowskiego      na koncertach w Danii.

Zapowiada się pełna refleksyjnych i inspirujących doznań uczta literacka i muzyczna.

Święto Województwa Lubuskiego w Kożuchowie

Święto Województwa Lubuskiego – jego piąta i ostatnia odsłona odbędzie się w Kożuchowie, 2 września 2022 r., w Parku Miejskim im. Stanisława Poniatowskiego. Na wydarzenie zapraszają:
Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak,
Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego Wacław Maciuszonek,
Burmistrz Kożuchowa Paweł Jagasek.
Startujemy o godz. 16.00. W programie występy gwiazd: Feel, Baranovski,
oraz lokalnych zespołów: Plan B, Gedia Blues Band, Sól, atrakcje dla dzieci.
To święto jest okazją do zaprezentowania lokalnych specjałów. Naturalnie tłoczone soki owocowe „Słoneczny Sad” – Sad Solniki, wina – Winnica Wzgórza Cisowskie Beata i Remigiusz Rzeszutko, miody – Robert Strep, Browar Odrzański oraz przysmaki kuchni tradycyjnej przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich: „Książanki” z Książa Śląskiego, „Na obcasach” ze Studzieńca, z Mirocina Górnego oraz z Sokołowa. Serwowane będą: pierogi, skrzydełka, gołąbki, bigos, grochówka, frytki, hot-dogi, zapiekanki, bułka ze swojską kiełbasą, pajda ze smalcem. Będzie też ciasto, pączusie, wata cukrowa, lody, sorbety i popcorn. Mniam!
Nie może Was zabraknąć! Zabierzcie ze sobą rodzinkę, przyjaciół i sąsiadów.
Weźcie też koce lub krzesełka. Zapowiada się przednia zabawa!!!

Konkurs na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy Gminy Kożuchów” rozstrzygnięty!

Śpieszymy poinformować, że 26.08.2022 r. rozstrzygnęliśmy konkurs na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy Gminy Kożuchów”.
Do konkursu zgłoszono trzy wieńce z sołectw: Książ Śląski, Studzieniec i Stypułów. Wieńce oceniane były w jednej kategorii – wieniec tradycyjny. Komisja miała trudny wybór, ponieważ wykonanie, kreatywność i walory artystyczne były na porównywalnym, bardzo wysokim poziomie. Po burzliwych obradach Komisja Konkursowa wyłoniła zwycięski wieniec wykonany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Na obcasach” ze Studzieńca. Mimo niewielkich rozmiarów, w porównaniu z pozostałymi dwoma, ten wieniec zawierał w sobie ogromną różnorodność kolorowych elementów dekoracyjnych tj. misterne kwiaty z roślin i ziaren, herb Kożuchowa wyklejony z ryżu, wnętrze wypełnione plonami oraz oryginalną podstawę w formie kosza, które wprowadziły w tradycyjny charakter wieńca powiew świeżości i oryginalności. Pozostałe wieńce zajęły ex æquo drugie miejsce. Były to duże wieńce, na bazie korony, do których użyto bardzo wiele rodzajów zboża, ziół i innych roślin zebranych z lokalnych pól i łąk. Wszystkie wieńce zasługują na podziw, włożono w ich wykonanie bardzo dużo pracy, cierpliwości i zaangażowania. Cieszymy się, że tradycja wykonywania wieńca dożynkowego jest na terenie naszej gminy kultywowana. Dziękujemy sołectwom za przygotowanie wieńców i gratulujemy zwycięstwa w konkursie.

Projekt edukacyjno – artystyczny pod hasłem „Poznaję region, w którym mieszkam” – Akcja wakacyjna.

Udana akcja wakacyjna

Edukacyjnie, artystycznie, twórczo i radośnie – tymi słowami określić można tegoroczną akcję wakacyjną zorganizowaną przez Centrum Kultury „Zamek” w Kożuchowie dla dzieci.

Tegoroczne działania dedykowane dzieciom na czas letniego wypoczynku odbiegały nieco od naszych dotychczasowych ofert. Przygotowaliśmy projekt edukacyjno – artystyczny pod hasłem „Poznaję region, w którym mieszkam”. Uczestnicy, pracując w małych grupach, tworzyli makietę regionu wyszczególniając miejscowości, znajdujące się w nich zabytki, atrakcje turystyczne, czy elementy charakterystyczne dla danego powiatu, takie jak: wieża rycerska w Witkowie, Muzeum Etnograficzne w Ochli, Muzeum Łąki w Owczarach, zamek i pałac w Lubniewicach, Twierdzę Kostrzyn, Pałac Czerwony Róg w Jędrzychowicach, Zamek Joannitów w Łagowie, czy figurę Jezusa w Świebodzinie. No i oczywiście nasz kożuchowski zamek! Do budowy makiety wykorzystane zostały surowce wtórne – kartonowe i plastikowe opakowania, gazety oraz papiery o zróżnicowanej fakturze i włóczka. Ozdobiona została przy zastosowaniu różnorodnych technik oraz  materiałów plastycznych. Ciężka i mozolna praca przerywana była zabawami na świeżym powietrzu. W cieniu zamkowych murów odbywały się konkurencje sportowe z podziałem na drużyny. Piękną i kolorową makietę województwa lubuskiego można podziwiać w sali kameralnej kożuchowskiego zamku.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status